Eiro ir Eiropas Savienības oficiālā valūta, kas šobrīd ir pieejama 19 dalībvalstīs, tajā skaitā arī Latvijā. Eiro ir pasaulē otrā ietekmīgākā un spēcīgākā valūta, un to apsteidz vien ASV dolārs. Kādi faktori var ietekmēt valūtas vērtības samazināšanos? Tie ir dažādi, taču eiro gadījumā tā ir, piemēram, Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb Brexit, salīdzinoši lēna savienības partnerības izaugsme, 2008. gada globālā krīze un tās sekas, un citi aspekti. Jāatzīst, ka procesu ietekmē pēdējā laikā ASV dolāra vērtība ir kritusies, padarot eiro ietekmīgāku.
Valūtas procesi un nenoteiktā eiro nākotne
Finanšu eksperti lēš, ka šogad un nākošajos gados eiro turpinās stabilizēt savu spēku attiecībā pret ASV dolāru. Neskatoties uz to, ja šī brīža globālā krīze turpinās pieaugt, veicinot ekonomisko procesu nenoteiktību, valūtas prognozes var mainīties. Kas veicina eiro nākotnes nenoteiktību? Valūtas un finanšu procesi ir cieši saistīti ar notikumiem pasaulē – šobrīd pandēmijas izraisītā globālā krīze padara vājas visas eirozonas valstis. ASV ekonomikai pieredzot strauju izaugsmi un atkopšanos, banku sistēma var nosvērties par labu ASV dolāram un palielināt tā procentu likmes, tāpat eiro ietekmē arī jau minētais Brexit un lēnāka Ķīnas ekonomiskā izaugsme, kas nozīmē, ka tiek samazināts Eiropas imports, ietekmējot valūtas vērību.
Galvenais jautājums – vai eiro kļūs digitāls?
Dzīvojot tehnoloģiju laikmetā, rodas jautājums – vai un kad notiks naudas digitalizācija? Finanšu eksperti arvien biežāk aktualizē jautājumu par digitālā eiro (plašāk pazīstams arī kā CBDC – centrālās bankas digitālā valūta) nepieciešamību. Ņemot vērā, ka pie naudas digitalizācijas darbojas jau vairāk nekā 80% centrālo banku visā Eiropā, tajā skaitā arī Latvijas Banka, digitālā eiro ieviešana var būt salīdzinoši tuva eiro valūtas izaugsme. Starp citu, digitālā nauda ir pieejama jau šobrīd – banku nepieciešamībām.
Ko tas nozīmē sabiedrībai? Balstoties uz uzņēmuma Statista datiem, cilvēki jau tagad vairumā gadījumu izvēlas izmantot kredītkartes vai debetkartes, turklāt – pēdējos gados būtiski aug interese par kriptovalūtām. Digitālais eiro sabiedrībai sniegtu lielāku drošību, bet finanšu sistēmai – nodrošināt labklājības solījumus, stabilizēt tirgus cenas, ieviest mūsdienīgas maksājumu iespējas. Kādas finanšu procedūras ir jāveic, lai ieviestu digitālo valūtu? Jāievieš jauni un nebijuši regulējumi, drošības un anonimitātes izveide, tehnoloģisko problēmu risināšana, piemēram, interneta pārklājums, jāveic izpēte par digitālās valūtas un biznesa mijiedarbību, un citas darbības.